
Пројекат ,,Зелени појас Чачка 2” – наставак садње на локацији ,,Градски бедем”
18 новембра, 2022
Завршна конференција пројекта “ Управљање стакленом амбалажом на Западном Балкану“
20 децембра, 2022


„Тада смо окупили све, да кажемо, заслужне партнере зато што је град Чачак у потпуности након три године окончао студију изводљивости, затим, пројектно-техничку доклументацију када је у питању постројење за прераду отпадних вода. Тада смо имали госте из Европске делегације, наше пријатеље из Шведске амбасаде…. Развојна агенција СИДА са 350.000 евра финансирала је комплетну пројектну документацију за постројење за отпадне воде и три црпне станице у Чачку“, наводи Ђоковићка.
Према њеним речима, од изузетне важности је и реализација пројекта пошумљавања под покровитељством Министарства заштите животне средине и Града назива ,,Зелени појас Чачка 2 “ која је недавно почела на локацији Авенија 2.
„Поносна сам на чињеницу да је Чачак за четири године засадио преко пет хиљада стабала. Крајем ове године наш град ће бити богатији поново за хиљаду нових садница што је добра прича и добар посао“, каже наша саговорница.
Ове године, Град Чачак је добио средства од ресорног министраства за пројекат чишћења четири дивље депоније од 2,6 милиона динара, док је из локалног буџета издвојено 1,2 милиона динара.
Такође, завршена је и изградња котларнице на гас код Агрономског факултета чији је капацитет повећан са три на шест мегавата.
„Мислим да ће то бити јако добра котларница која ће задовољити потребе и будућег затвореног базена и стамбене ламеле која се налази преко пута наших факултета“, прича Ђоковићка.
У склопу решавања пробелма загађености ваздуха, на подручју града постављено је 11 софтверских чворишта где се мери квалитет ваздуха. Грађани сада путем апликације vazduh.net преко својих мобилних телефона могу пратити те вредности.
„Томе ја додајем и замисао градског руководства да у потпуности затвори улицу Жупана Страцимира која ће се претворити у шетачку зону и коју ћемо оплеменити потребним мобилијаром и другим садржајима и спречити да буде оваква фреквенција аутомобила кроз уско градско језгро. Али то тек долази оног тренутка када ми будемо у потпуности завршили изградњу улице Војводе Путника до „Проелтера““, наводи Ђоковићка.
Подсетила је и да се наставља постављање подземних контејнера на девет локација у насељу Алваџиница, а за следећу годину планира се постављање подземних контејнера у насељу Авенија липа. Наглашава да је Чачак рекултивисао земљиште где се налазила депонија, као и да Град и ЈКП “Комуналац”, у сарадњи са Министарством заштите животне средине и Краљевине Шведске, а у оквиру ЕИСП2-Програма за развој инфраструктуре у животној средини, реализују другу фазу Имплементационог плана за увођење примарне сепарације комуналног отпада у граду Чачку.
У обавези сам да се захвалим за улагање државе и за бригу о Чачку и истакнем колико је важно да Чачак нема депонију. То ретко ко хоће да призна, али живети у граду који нема депонију, одлагати смеће и возити 70 километара то заиста кошта и грађани морају да знају да је то око 700.000 евра на годишњем нивоу”, истиче Ђоковићка.
Поновила је да је пројекат рекултивације депоније Прелићи коштало 197 милиона динара од чега је учешће Града Чачка у првој фази износило осам милиона динара, а у другој 16 милиона динара, док је остатак новца уложила држава преко ресорног министарства.
Из еколошког буџета града Чачка ове године издвојено је и 3,7 милиона динара за едукацију деце у вртићима, основаца и средњошколаца, али и студената.
Еколошки портал/ Тв Телемарк Чачак